Sissejuhatus osade tembeldamisse
- 2021-08-26-
Maailma terasest 60–70% moodustavad plaadid, millest enamik on tembeldatud valmistoodetesse. Autokere, šassii, kütusepaak, radiaatori ribid, katla trumlid, konteinerite kestad, mootorid, elektrilised rauast südamikuga räniterasest lehed jne on kõik tembeldatud ja töödeldud. Samuti on suur hulkosade stantsiminesellistes toodetes nagu instrumendid, kodumasinad, jalgrattad, kontoritehnika ja elutarbed.
Võrreldes valandite ja sepistega on stantsimisosadel kõhnus, ühtlus, kergus ja tugevus. Tembeldamisel võib valmistada jäigastavate, ribide, laineliste või äärikutega toorikuid, mida on jäikuse parandamiseks raske valmistada muude meetoditega. Tänu täppisvormide kasutamisele võib tooriku täpsus jõuda mikroni tasemeni ja korratavus on kõrge, spetsifikatsioonid on järjepidevad ning augud, ülemused jne saab välja lüüa.
Külma stantsimise osi üldiselt lõikamisega enam ei töödelda või on vaja ainult väikest lõikamist. Kuuma stantsimisosade täpsus ja pinna seisukord on madalamad kui külmalosade stantsimine, kuid siiski parem kui valandid ja sepised ning lõikekogus on väiksem.
Tembeldamine on tõhus tootmismeetod. Kasutades liitstantse, eriti mitmejaamilisi progressiivseid stantse, saab ühe vajutusega lõpule viia mitu stantsimisprotsessi ning saavutada kogu protsess ribade lahtipakkimisest, tasandamisest, mulgustamisest vormimise ja viimistlemiseni. Automaatne tootmine. Tootmisefektiivsus on kõrge, töötingimused head ja tootmiskulud madalad. Üldiselt saab toota sadu tükke minutis.
Tembeldamist klassifitseeritakse peamiselt protsessi järgi, mille võib jagada kahte kategooriasse: eraldamisprotsess ja vormimisprotsess. Eraldamisprotsessi nimetatakse ka mulgustamiseks ja selle eesmärk on eraldadaosade stantsiminelehest mööda teatud kontuurjoont, tagades samal ajal eraldatud sektsiooni kvaliteedinõuded. Tembeldamisel kasutatava lehtmetalli pind ja siseomadused mõjutavad suurel määral tembeldustoote kvaliteeti. Stantsimaterjali paksus peab olema täpne ja ühtlane; pind on sile, ilma täppide, armide, kriimustuste ja pinna pragudeta jne; voolavuspiir on ühtlane ja puudub ilmne suund; kõrge ühtlane pikenemine; madal saagikuse suhe; vähene töö kõvenemine.